Dla dzieci

Podróż na Wielką Górę, czyli bajka o filozofii życia

 

Zapraszamy do filozofowania i czytania bajki, której celem jest zapoznanie najmłodszych z filozofią daoistyczą w łatwy w odbiorze sposób.

 

Bohaterką bajki jest wszystkiego ciekawa dziewczynka o imieniu Xiǎo. Właśnie zaczęła naukę pisania i czytania, a jej Ojciec, aby odpowiedzieć na pytania „po co ludzie żyją?”, „co zrobić, aby być szczęśliwym?”, daje jej w prezencie książkę Filozofa. Xiao ciągle nosi ją ze sobą i uczy się pilnie, aby ją przeczytać. Pewnego dnia staje się starszna rzecz… Ale o tym co przytrafiło się małej Xiǎo dowiecie się czytając wraz z dziećmi tę niezwykłą pozycję.

W oparciu o wydaną bajkę zostaną przygotowane i przeprowadzone spotkania filozoficzne dla dzieci i rodziców, których zadaniem będzie pokazanie czytelnikom czego uczy filozofia, czyli twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie. Podczas spotkań dzieci i rodzice czytać będą wspólnie bajkę, rozmawiając o jej tematyce wraz z filozofem, współautorem bajki. Planowane są również działania teatralne oparte na tekście bajki i integrujące uczestników spotkań.